Jak ukoić niemowlęce dolegliwości trawienne – praktyczne wskazówki
W dziale „Studium przypadków” można zapoznać się z artykułem pt. „Biegunka infekcyjna u dzieci w ujęciu leczenia podstawowego” oraz zawartymi w nim wskazówkami co do oceny stanu odwodnienia, nawadniania oraz sposobów leczenia. Autorka podkreśla także, że biegunka infekcyjna to problemem indywidualny i społeczny. Ponadto omówione zostały właściwości i mechanizmy działania laktoferyny. Jak zauważa ekspert „laktoferyna jest uważana za czynnik odpowiadający za wysoką biodostępność żelaza z mleka kobiecego, która jest lepsza niż biodostępność żelaza z mleka krowiego i mieszanek mlecznych”.
Niniejsze wydanie porusza następujące zagadnienia:
laktoferyna
biegunka infekcyjna
cewnikowanie pęcherza moczowego
rotawirus u dzieci
trawienie u niemowlaka
kamica układu moczowego u dzieci
dolegliwości trawienne
Temat numeru czerwcowego „Forum Pediatrii Praktycznej” brzmi „Jak UKOIĆ niemowlęce dolegliwości trawienne – praktyczne wskazówki”. Prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht wskazuje działania, które mają usprawnić trawienie u niemowlaka, łagodząc dolegliwości trawienne. Omawia rolę diagnostyki, interwencji żywieniowej oraz wsparcia emocjonalnego ze strony rodziców. Trawienie u niemowlaka wymaga uwagi rodziców oraz interwencji w przypadku zaobserwowania zaburzeń czynnościowych.
Rotawirus u dzieci jest jedną z najczęstszych przyczyn biegunek w populacji dziecięcej. Eksperci omawiają przypadek zakażeń rotawirusowych na przykładzie dwuletniego chłopca. Podają możliwości powikłań wywoływanych przez rotawirus u dzieci, skupiają się także na profilaktyce zakażeń rotawirusowych.
Cewnikowanie pęcherza moczowego jest znane już wieków i często stosowane również u dzieci. W artykule znajdą Państwo wskazania diagnostyczne oraz lecznicze cewnikowania pęcherza moczowego wraz z obszernymi opisami. Przedstawione zostały stosowane techniki oraz przygotowanie konieczne do zabiegu. Cewnikowanie pęcherza moczowego może wiązać się wystąpieniem powikłań, jak np. zapalenie dróg moczowych, choć są one rzadkie.
Kamica układu moczowego u dzieci to coraz powszechniejsza przypadłość występująca na całym świecie bez względu na płeć i rasę. Do czynników ryzyka wystąpienia kamicy układu moczowego u dzieci zalicza się m.in. obciążony wywiad rodzinny, zaburzenia układu moczowego, przyjmowane leki oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Lek. Małgorzata Podymniak-Grzeszykowska w artykule pt. „Kamica układu moczowego u dzieci” dokładnie analizuje ten stan chorobowy, załączając tabele opisujące prawidłowe wartości oznaczeń w porcji moczu, czy wzory do obliczania dobowego wydalania niektórych składników moczu.
Zawartość dostępna online
Temat numeru
Jak ukoić niemowlęce dolegliwości trawienne – praktyczne wskazówki
Studium przypadków
Cewnikowanie pęcherza moczowego w pediatrii. Wskazania i technika wykonania
Biegunka infekcyjna u dzieci w ujęciu leczenia podstawowego
Zapalenia trzustki u dzieci
Laktoferyna – białko multipotencjalne
Studium przypadków
Kamica układu moczowego u dzieci
Niespodziewane następstwa zakażenia rotawirusowego u dwuletniego chłopca
Porównanie najczęściej stosowanych alfa-mimetyków w leczeniu ostrego zapalenia błony śluzowej nosa: ksylometazoliny i oksymetazoliny
Pediatria interdyscyplinarna
Dlaczego wskaźniki karmienia piersią w Polsce są aż tak niskie? Co i jak należałoby poprawić? Cz. 1