Szczególny nacisk należy również położyć na regularność spożywania poszczególnych posiłków i ich odpowiednie komponowanie w kontekście okołotreningowym (skład posiłku przed wysiłkiem, w jego trakcie, jak również po treningu). Młodzi sportowcy powinni nauczyć się, jakie pokarmy są dobrym źródłem energii w zależności od pory dnia i w kontekście treningów (przed i po) oraz jakich pokarmów, kiedy i dlaczego powinni unikać lub całkiem wyeliminować ze swojej diety. Istotna jest edukacja dzieci i młodzieży oraz ich rodziców/opiekunów na temat związku nieprawidłowego żywienia ze zwiększonym ryzykiem urazów, jak również z pogorszeniem siły, szybkości czy wytrzymałości podczas treningów i zawodów oraz tym samym pogorszeniem uzyskiwanych wyników sportowych.
Zapotrzebowanie energetyczne
Zapotrzebowanie energetyczne dzieci i młodzieży uzależnione jest od masy i wysokości ciała, wieku, płci, stanu fizjologicznego oraz poziomu aktywności fizycznej.
Na wydatek energetyczny organizmu składa się energia niezbędna do przebiegu procesów określanych mianem podstawowej przemiany materii (PPM), energia związana z aktywnością fizyczną, termogeneza poposiłkowa, jak również u dzieci energia związana z intensywnym przebiegiem procesów wzrastania i budowy organizmu.
W tab. 1 przedstawiono średnie zapotrzebowanie energetyczne dzieci i młodzieży o dużej aktywności fizycznej w zależności od płci i wieku. Zapotrzebowanie na energię jest szczególnie wysokie u chłopców w okresie tzw. skoku wzrostowego, intensywnie uprawiających sport. Jest to grupa bardzo wrażliwa na ograniczenia podaży energii, które w efekcie prowadzić mogą do opóźnienia procesów dojrzewania i rozwoju, dlatego tak istotne jest w tej grupie wiekowej poradnictwo dietetyczne.
Tab. 1. Zapotrzebowanie energetyczne dzieci i młodzieży o dużej aktywności fizycznej w zależności od płci i wieku (Jarosz 2012)
Grupa, płeć (wiek/lata) |
Masa ciała (kg) |
Średnie zapotrzebowa... |
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- ...i wiele więcej!