Większość żelaza w organizmie jest związana z hemoglobiną, mioglobiną oraz enzymami (peroksydazy, katalazy, cytochromy). Około 20% tego pierwiastka jest zgromadzone w wątrobie pod postacią ferrytyny, która jest wskaźnikiem jego ustrojowych zapasów.
Niskie stężenie ferrytyny w surowicy jest jednym z parametrów wskazujących na niedobór żelaza w organizmie. Grupą, w której niedobór tego pierwiastka występuje bardzo często, są dzieci, ze względu na charakterystyczny dla nich intensywny rozwój (zwłaszcza w pierwszych latach życia). Długo utrzymująca się niedokrwistość z niedoboru żelaza we wczesnych latach życia, przy braku odpowiedniej interwencji mającej na celu wyrównanie niedoborów, może mieć nieodwracalne, poważne, negatywne skutki, jak na przykład zmiany w mózgu spowodowane zaburzeniami syntezy neurotransmiterów i procesu mielinizacji. W artykule omówiono zastosowanie żelaza w formie płynnej w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza u dzieci.
Zapotrzebowanie na żelazo u dzieci a jego wchłanianie i biodostępność
Zdrowe, donoszone niemowlęta, o odpowiedniej urodzeniowej masie ciała, posiadają wystarczające zapasy żelaza, aby zaspokoić potrzeby organizmu w pierwszych 4–6 miesiącach życia. Po tym czasie zasoby się wyczerpują i są zależne od podaży żelaza w diecie. Zapotrzebowanie na żelazo u dzieci jest wprost proporcjonalne do przyrostu masy ciała, objętości krwi, a także masy erytrocytarnej. Normy zalecanego dziennego spożycia żelaza u dzieci i młodzieży przedstawiono w tabeli 1.
Na biodostępność żelaza w organizmie człowieka wpływają różne czynniki. Po pierwsze istotny jest stopień jego utlenienia. W żywności występują dwie formy żelaza – hemowa (Fe2+) oraz niehemowa (Fe3+). Wyższym st...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- ...i wiele więcej!