Skóra już od momentu urodzenia pełni wiele istotnych funkcji, przede wszystkim jest zaangażowana w mechanizmy obronne. Należy jednak podkreślić, że okres uzyskania pełnej dojrzałości skóry przebiega stopniowo i trwa około dwóch do trzech lat. Do tego czasu stwierdza się obecność licznych odrębności rozwojowych, które przekładają się na charakterystyczne cechy skóry noworodków i niemowląt, pojawianie się różnego typu zmian skórnych typowych dla tego okresu oraz konieczność stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i właściwych preparatów. Chociaż większość obserwowanych problemów skórnych noworodków i niemowląt ma charakter przejściowy, wynikający z niepełnej dojrzałości, to istnieją sytuacje, które wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego [1–3].
W artykule omówiono wybrane, najbardziej powszechne zmiany skórne okresu noworodkowego i niemowlęcego.
POLECAMY
Przerost gruczołów łojowych
Są to zmiany skórne pojawiające się typowo na skórze okolicy nosa, policzków i wargi górnej u noworodków urodzonych o czasie, na skutek stymulacji androgenowej. Mają charakter drobnych, złotawych grudek (Ryc. 1).
Ryc. 1. Widoczne na skórze nosa drobne ogniska przerostu gruczołów łojowych
Zmiany te nie powinny budzić niepokoju opiekunów, nie towarzyszą im dolegliwości subiektywne i najczęściej ulegają samoistnej remisji w ciągu kilku tygodni [4].
Prosaki
Mają charakter drobnych, rozsianych grudek o białawym lub białożółtawym kolorze. Typowo lokalizują się na skórze twarzy, najczęściej w obrębie czoła, policzków, nosa (Ryc. 2). Rozwijają się na skutek hiperproliferacji w obrębie ujść mieszków włosowych z następowym nagromadzeniem wydzieliny gruczołów łojowych. Podobnie jak przerost gruczołów łojowych, w przypadku obec...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- ...i wiele więcej!