Atopowe zapalenie skóry ma początek głównie w okresie wczesnego dzieciństwa, natomiast może utrzymywać się przez całe życie. W etiopatogenezie choroby udział mają zarówno czynniki genetyczne, środowiskowe, odpornościowe, jak i uszkodzenie bariery naskórkowej.
Obraz kliniczny AZS u dzieci i dorosłych ma wiele cech wspólnych, takich jak świąd, nadmierna suchość skóry oraz zmiany wypryskowe z pogrubieniem naskórka i lichenizacją. Jednak przebieg choroby oraz lokalizacja zmian skórnych zależą w dużej mierze od wieku. W okresie niemowlęcym dominuje zajęcie bocznych powierzchni policzków, skóry owłosionej głowy oraz okolic zgięciowych kończyn górnych i dolnych, a u dzieci starszych zajęte są głównie powierzchnie zgięciowe kończyn oraz grzbietowe rąk i stóp.
AZS charakteryzuje się występowaniem nadmiernej suchości skóry z towarzyszącym złuszczaniem i szorstkością. Dominującym objawem w atopowym zapaleniu skóry jest świąd, wywołany suchością i stanem zapalnym skóry oraz drapaniem. Przewlekłe mechaniczne drażnienie powoduje nasilenie stanu zapalnego, macerację naskórka, istotne zaburzenie struktury i funkcji ochronnej skóry oraz często wtórne nadkażenie (zliszajowacenie) bakteryjne lub grzybicze.
Pielęgnacja w AZS
Terapia chorych z atopowym zapaleniem skóry wymaga zarówno indywidualnego doboru leczenia, jak i wdrożenia prawidłowego postępowania pielęgnacyjnego i profilaktycznego.
Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami europejskimi, emolienty stanowią terapię podsta...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- ...i wiele więcej!