Witaminy wzmacniają organizm, pomagają zachować zdrowie, wpływają na prawidłowy rozwój organizmu dziecka. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa ich prawidłowa suplementacja, dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Mnogość preparatów i różnych jego form na rynku farmaceutycznym może powodować trudności z odpowiednim dawkowaniem, zarówno profilaktycznym, jak i leczniczym.
Suplementacja witamin w okresie niemowlęcym, a następnie u małych dzieci ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu występowania chorób, których podłoże stanowi brak, niedobór lub nadmiar witamin. Dotyczy to głównie prawidłowego doboru preparatu witaminy D oraz jej odpowiedniej dawki. Kluczowe znaczenie ma również suplementacja witaminy K, którą należy podawać wszystkim niemowlętom karmionym piersią od 8. d.ż. do ukończenia 3. m.ż.
Suplementowanie innych witamin jest uzależnione od stanu klinicznego pacjenta, sposobu karmienia i rozszerzania diety, chorób współistniejących i niekiedy wyników badań pomocniczych. Według wytycznych w Polsce dla uzyskania prawidłowego stężenia 25(OH)D3 w surowicy krwi rekomendowana, dostarczana dawka witaminy D (cholekalcyferolu) wynosi 400 j.m./dobę. Suplementację rozpoczyna się od pierwszych dni życia (niezależnie od tego, czy matka w II i w III trymestrze ciąży przyjmowała witaminę D).
Witamina D3
Witamina D3 (cholekalcyferol) jest substancją odgrywającą ważną rolę w regulacji stężenia wapnia i fosforu w organizmie oraz w procesie mineralizacji kości. Może mieć pochodzenie endogenne (witamina D3 – cholekalcyferol powstający pod wpływem promieniowania ultrafioletowego w skórze z 7-dechydrocholesterolu) lub egzogenne z produktów dostarczanych w diecie (roślinnych – ergokalcyferol, witamina D2 lub zwierzęcych – cholekalcyferol, witamina D3).
Ryc. 1. Synteza witaminy D3 w ustroju
Witamina D3 – działanie
Kalcytriol oddziałuje na trzy narządy docelowe – jelito, kości i nerki. W przewodzie pokarmowym reguluje wchłanianie wapnia, zwiększa wchłanianie zwrotne wap-
nia w nerka...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- ...i wiele więcej!