Wobec wielu dostępnych doniesień, wiedzę na temat mikrobioty należy czerpać tylko z wiarygodnych źródeł. Powstało Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe ds. Probiotyków i Prebiotyków (International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics, ISAPP), składające się ze specjalistów różnych dziedzin nauki, którzy opracowują i przygotowują oparte na faktach naukowych zalecenia, klasyfikacje, podsumowania. Organizacja ta skupia swoją uwagę również na modyfikacjach mikrobioty, bowiem zmiany składu lub aktywności mikrobioty (czyli dysbioza [1]) mogą się ujawniać w postaci wielu chorób.
Mikrobiota a probiotyki
Bakterie bytujące w organizmie każdego człowieka niezaprzeczalnie wpływają na nasze zdrowie (szacuje się, że bakterie te stanowią 1–2 kg naszej masy ciała [2]). Już od pierwszych chwil życia, gdyż już w trakcie porodu, mamy kontakt z dobroczynnymi organizmami – bakteriami o właściwościach probiotycznych z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium [3]. Od tego momentu, a w szczególności w ciągu pierwszego tysiąca dni życia [4], mikrobiota kształtuje się i ulega stałym zmianom pod wpływem środowiska życia.
Na kompozycję mikrobioty wpływają powszechnie znane czynniki:
- droga porodu – zalecany poród naturalny;
- sposób żywienia dziecka – zalecane karmienie pokarmem kobiecym;
- wiek ciążowy – poród przedwczesny niesie ryzyko zaburzeń mikrobioty;
- czynniki środowiskowe – pobyt w oddziale intensywnej opieki medycznej, antybiotykoterapia [5].
Manipulacja w obrębie mikrobioty, celowa lub spowodowana niezależnymi czynnikami środowiskowymi, niesie za sobą konsekwencje dla zdrowia, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Biotyki
Wiedza na temat suplementacji „biotykami” doprowadziła do znacznego wzrostu dostępności takich preparatów na rynku. Oprócz probiotyków znaleźć można preparaty prebiotyczne, a także preparaty złożone zawierające probiotyki i prebiotyki. Odrębną grupę stanowią postbiotyki. W tabeli przedstawiono definicję biotyków.
Mechanizm działania probiotyków
Probiotyki wykazują zróżnicowane mechanizmy działania, w dużej mierze zależny od gatunku i szczepu. Pewna grupa mechanizmów jest wspólna dla wszystkich probiotyków. To przede wszystkim:
- ochrona przed kolonizacją,
- wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych,
- wpływ na pasaż jelitowy,
- stabilizacja mikr...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- ...i wiele więcej!