Grono cenionych polskich specjalistów w dziedzinie pediatrii, medycyny rodzinnej i chorób zakaźnych oraz Program Szczepień Ochronnych na 2023 rok wyszczególnia szczepienia przeciwko meningokokom jako ważny element profilaktyki u dzieci już od drugiego miesiąca życia. Szczepienia te należą do grupy szczepień zalecanych, a co za tym idzie, nie są refundowane dla pacjenta. Konieczność poniesienia kosztów takiego szczepienia leży po stronie pacjentów lub ich rodziców/opiekunów.
Dlaczego warto przypominać rodzicom o możliwości i istotności profilaktyki przeciw zakażeniom meningokokowym, nie tylko podczas wizyt bilansowych oraz pozostałych wizyt szczepiennych? Gwałtowny przebieg zachorowania na IChM, jak również możliwość wystąpienia poważnych powikłań, stanowi duże zagrożenie dla małego pacjenta. Choroba ta może zakończyć się trwałym kalectwem, a nawet zgonem. Współczynnik śmiertelności w IChM wynosi dla ogółu populacji ok 10–15%, a w przypadku wystąpienia wstrząsu septycznego może sięgać nawet 70–80%.
Szczepienia mają udowodnioną skuteczność w zapobieganiu IChM, co wykazano na podstawie obserwacji populacji w wielu krajach, w których są one powszechnie stosowane i zostały wprowadzone do narodowych programów szczepień.
Dane epidemiologiczne publikowane corocznie przez Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN) wykazują, że IChM może wystąpić w każdym wieku, jednak największa zapada...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- ...i wiele więcej!