Pokrzywka u dzieci

Studium przypadku

Pokrzywka jest jedną z najczęstszych chorób alergologicznych. Ostra pokrzywka jest rozpoznawana, jeśli objawy trwają poniżej 6 tyg., a przewlekła – powyżej 6 tyg. U dzieci najczęstszą przyczyną ostrej pokrzywki jest: infekcja, alergia na pokarm, konserwanty, leki, alergeny powietrznopochodne. Z uwagi na wysoki profil bezpieczeństwa, długie działanie i brak istotnego działania sedatywnego lekami pierwszego rzutu w terapii pokrzywek są leki przeciwhistaminowe II generacji: cetyryzyna, desloratadyna, rupatadyna, bilastyna, feksofenadyna, lewocetyryzyna, loratadyna. Przy braku dobrego efektu klinicznego stosowanego leku możliwa jest zamiana preparatu na inny lek przeciwhistaminowy II generacji.

Przypadki kliniczne

Pacjent 1 

Ośmiomiesięczna dziewczynka z nieobciążonym wywiadem atopowym była karmiona piersią, matka nie stosowała specjalnej diety. Po 3 min od pierwszego podania 1 łyżeczki jajecznicy u niemowlęcia wystąpiła pokrzywka na całym ciele. Rodzice pojechali natychmiast do gabinetu w przychodni pediatrycznej, dziecko otrzymało cetyryzynę w kroplach. Po 30 min zmiany zdecydowanie się zmniejszyły, a po 3 godz. całkowicie ustąpiły. Wykonano badania przeciwciał specyficznych IgE dla białka jajka; wynik – 8,1 kUA/L (klasa 3), dla żółtka jajka < 0,35 kUA/L (klasa 0). Rozpoznano ostrą pokrzywkę w przebiegu alergii na białko jajka kurzego. 

Pacjent 2 

Trzyletnia dziewczynka z wywiadem atopowym (u siostry astma, alergia na roztocza kurzu domowego) zgłosiła się na konsultację alergologiczną z powodu pokrzywki. U dziewczynki 3-krotnie w ciągu pół roku wystąpiła pokrzywka podczas infekcji dróg oddechowych. Podejrzewano alergię na podawane leki przeciwgorączkowe, ale po dokładnie zebranym wywiadzie ustalono, iż pojedyncze bąble pokrzywkowe pojawiały się jednocześnie z pierwszymi objawami infekcji i gorączki, a przed podaniem leków przeciwgorączkowych. 

Pacjent 3 

Dziesięcioletnia dziew...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI