Lewodropropizyna w leczeniu kaszlu u dzieci

Studium przypadku

Kaszel jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się dzieci wraz z ich rodzicami do gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Leki przeciwkaszlowe są jednymi z częściej używanych leków w pediatrii. Niezwykle ważne jest dostosowanie postępowania, a zwłaszcza farmakoterapii, do rodzaju prezentowanych przez dziecko objawów. Odruch kaszlowy jest niezwykle ważny dla prawidłowego naturalnego przebiegu infekcji, przez co nadmiernie jego hamowanie nie jest wskazane. W przypadku męczącego kaszlu związanego z infekcją należy się skupić raczej na jego łagodzeniu, niż całkowitym hamowaniu.

W chorobach układu oddechowego u dzieci, kaszel jest najczęściej występującym oraz zgłaszanym objawem. Kaszel możemy podzielić na różne grupy, w zależności od jego czasu trwania, charakteru oraz przyczyny. W każdym przypadku podstawą do określenia dalszego postępowania jest odpowiednio zebrany wywiad i prawidłowo przeprowadzone badanie fizykalne, które często należy uzupełnić o uzupełniające badania diagnostyczne – laboratoryjne, obrazowe, czasem spirometryczne. Jednocześnie zawsze należy wykluczyć objawy alarmowe, czyli tak zwane czerwone flagi [1]. 

Patomechanizm, klasyfikacja, etiologia kaszlu

Kaszel to fizjologiczny, 3-fazowy odruch obronny organizmu, dzięki któremu drogi oddechowe oczyszczają się z nadmiaru wydzieliny, zainhalowanych cząstek oraz zapobiegający aspiracji ciał obcych [2]. 

U dzieci kaszel dzielimy zależnie od czasu jego trwania na ostry, który trwa do 4 tygodni oraz kaszel przewlekły, który trwa dłużej [1]. U 90% dzieci kaszel ostry ustępuje po 25 dniach [3]. Najczęstszą przyczyną ostrego kaszlu u dzieci są infekcje układu oddechowego. 

Kaszel, biorąc pod uwagę jego charakter, możemy podzielić na kaszel suchy oraz mokry, czyli produktywny [1].

Określenie tych dwóch parametrów u dziecka z kaszlem jest kluczowe przy wyborze odpowiedniego postępowania. Oprócz tego, ważny jest też dobr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI