Lewodropropizyna w leczeniu kaszlu u dzieci

Studium przypadku

Kaszel jest częstą dolegliwością, z jaką rodzice zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W artykule przedstawiono zastosowanie leków przeciwkaszlowych z uwzględnieniem roli lewodropropizyny jako leku bezpiecznego, szeroko stosowanego zarówno w populacji ludzi dorosłych, jak i dzieci ze zwróceniem uwagi na jej właściwości farmakokinetyczne i farmakodynamiczne.

Kaszel to mimowolny odruch lub wywołany świadomie, wytężony manewr wydechowy polegający na nagłym wydaleniu powietrza z dolnych dróg oddechowych, którego celem jest usunięcie zalegającej wydzieliny lub ciała obcego.

Składa się z następujących faz:

  • Podrażnienie receptorów kaszlowych przez bodziec inicjujący.
  • Faza wdechowa – głęboki wdech.
  • Faza kompresyjna (ciśnienie wewnątrztorakalne = ok. 300 mm Hg), zamknięcie głośni, skurcz mięśni wydechowych, przepony, mięśni brzucha.
  • Faza wydechowa – gwałtowne otwarcie głośni, natężony wydech przez usta z uwolnieniem zgromadzonego powietrza w płucach [2].

Odruch kaszlowy jest jednym z podstawowych fizjologicznych mechanizmów ułatwiających oczyszczanie dróg oddechowych. Powstaje w odpowiedzi na drażnienie receptorów kaszlowych zlokalizowanych w nabłonku górnych i dolnych dróg oddechowych, osierdziu, przełyku, żołądku, przeponie a nawet w uchu zewnętrznym.

Do ich pobudzenia dochodzi na drodze mechanicznej (ciało obce, wydzielina w drogach oddechowych), chemicznej (np. dym tytoniowy, zanieczyszczenie środowiska) lub fizycznej (zimne powietrze). W powstawaniu odruchu biorą udział włókna nerwu błędnego, a także nerwu trójdzielnego, językowo-gardłowego i krtaniowego górnego. Impulsy motoryczne są doprowadzone do efektorów za pośrednictwem nerwu krtaniowego wstecz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Forum Pediatrii Praktycznej"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI