Autor: Agnieszka Pawlik

dr n.med.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Problemy związane z ząbkowaniem

Kluczowym etapem w rozwoju zębów jest proces ich wyrzynania. Może on generować problemy natury miejscowej lub ogólnej, w niektórych sytuacjach wymagających specjalistycznej pomocy. Niniejszy tekst pozwala zapoznać się z okolicznościami, które mogą być trudne dla dzieci, ale też sprawiają kłopot rodzicom. Nie zawsze są jednak one konsekwencją zaburzonej fizjologii.

Czytaj więcej

Kiedy dziecko zyskuje zęby – rozwój narządu zębowego i związane z nim ryzyko problemów

Rozwój narządu zębowego rozpoczyna się około 5.–6. tygodnia życia płodowego człowieka. Przyjmuje się, że jego zakończenie ma miejsce po około 20 latach. Skomplikowane zjawisko rozwoju zębów zwieńczone jest procesem ich wyrzynania. To dotyczy zębów stałych i poprzedzone jest mechanizmem resorpcji (wypadania) zębów mlecznych. Wszystkie te etapy mogą generować problemy, które wymagają specjalistycznej pomocy. Niniejszy tekst pozwala zapoznać się z procesem kształtowania narządu żucia oraz sytuacjami, które komplikują fizjologię.

Czytaj więcej

Infekcje grzybicze błony śluzowej jamy ustnej u małych dzieci

Candida to grzyb należący do podrodziny Cryptococoidiae. Ma słabą inwazyjność. Aby wywołał efekt patologiczny, muszą zaistnieć odpowiednie warunki. Główny to zaburzenie równowagi biocenotycznej ustroju. Jednak u noworodków i niemowląt (szczególnie do 3. m.ż.) przyjmuje się, iż jego obecność ma zawsze charakter patogenny.

Czytaj więcej

Prawie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o higienie jamy ustnej dziecka, a o co nie macie możliwości zapytać

Dzięki nim uśmiech jest estetyczny. Symbolizują siłę, młodość, witalność. Ich obecność jest konieczna podczas mówienia czy gryzienia pokarmu. Bez nich nie można mówić o zdrowym ogólnie organizmie. Najpierw w liczbie dwudziestu mlecznych, później trzydziestu dwóch stałych, pojawiają się w okresie dzieciństwa i jeśli nie zadba się o nie od samego początku, nie mają szansy posłużyć nam w kolejnych etapach życia.

Czytaj więcej

O wybranych chorobach błony śluzowej jamy ustnej u małych dzieci

Jama ustna noworodka w momencie porodu jest jałowa. Jednak jej kontakt z drobnoustrojami świata zewnętrznego zaczyna się już w kanale rodnym, a później zasiedlanie przez drobnoustroje zależy od bardzo wielu czynników (m.in. odporności nabytej od matki, karmienia naturalnego, drobnoustrojów obecnych w jamie ustnej najbliższych, zasad utrzymania higieny). Konsekwencją tego bywają niekiedy zmiany chorobowe błony śluzowej (te infekcyjne i nie tylko). Bywa też, że zmiany stanowią element dotyczący ogólnego stanu zdrowia malucha.

Czytaj więcej