Temat numeru sierpniowego wydania „Forum Pediatrii Praktycznej” brzmi „Objawy i leczenie wszawicy u dzieci”. To kwestia szczególnie aktualna w okresie wakacyjnym, kiedy najmłodsi uczestniczą w różnorodnych obozach, koloniach czy wyjazdach. Pojawienie się wszy i samo leczenie wszawicy u dzieci jest problematyczne dla małych pacjentów, rodziców oraz służby zdrowia. Oprócz podjęcia odpowiedniego leczenia, lekarz i rodzice muszą uwzględnić aspekt psychiczny z nim związany i zadbać o maksymalną dyskrecję.
W dziale „Pediatra interdyscyplinarna” omówiona została osteoporoza u dzieci. W dzieciństwie powstają fundamenty dla zdrowych i mocnych kości, dlatego zaniedbania w tej dziedzinie mogą doprowadzić do realnego zagrożenia, jakim jest osteoporoza u dzieci. Autorki wspominają o densytometrach pozwalających na pomiar gęstości mineralnej kości u dorosłych, obecnie wykorzystywanych także w przypadku najmłodszych pacjentów.
W niniejszym numerze, w dziale „Studium przypadków” omawiamy m.in. leczenie AZS, czyli atopowego zapalenia skóry oraz leczenie choroby Leśniowskiego – Crohna.
Oto zagadnienia poruszone w sierpniowym wydaniu:
świerzb u dzieci
antybiotykoterapia
ostre zapalenie ucha środkowego
leczenie AZS
osteoporoza u dzieci
leczenie choroby Leśniowskiego – Crohna
leczenie wszawicy u dzieci
Pozostając w tematyce wakacyjnych wyjazdów, uwzględniliśmy również temat świerzbu u dzieci. Chorobę tę wywołuje kosmopolityczny organizm, czyli świerzbowiec ludzki, którym można zakazić się za sprawą przebywania w przeludnionych miejscach, niedostatecznej higieny, niedożywienia oraz bezdomności. Jednak świerzb występuje najczęściej u dzieci. W omówieniu tej choroby pasożytniczej autorzy posiłkują się opisem przypadku. Świerzb u dzieci, przedstawiony został na przykładzie 12-miesięcznej dziewczynki, u której wystąpił m.in. niedobór masy ciała (mimo prawidłowego przyjmowania pokarmu) oraz wykwity grudkowe na skórze całego ciała.
W artykule lek. Julia Gawryjołek wspomina, że antybiotykoterapia może wywołać biegunkę nawet w 6 tygodni po jej rozpoczęciu. Ponadto ta przykra dolegliwość może być spowodowana przez każdy antybiotyk, przy podwyższonym ryzyku związanym z przyjmowaniem leków o szerokim zakresie działania. Autorka wymienia też różne rodzaje biegunki związane z antybiotykoterapią oraz podkreśla znaczenie profilaktyki.
W artykule pt. „Ostre zapalenie ucha środkowego – diagnostyka i leczenie według Rekomendacji 2010 w 2015 roku” wspomniany zostaje m.in. wpływ szczepień przeciwpneumokokowych na zapadalność, etiologię oraz oporność patogenów ostrego zapalenia ucha środkowego. Czytelnicy będą mogli zapoznać się także z etiopatogenezą, rozpoznaniem klinicznym, badaniami pomocniczymi i leczeniem w przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego.